USA's udenrigsministre

Navn Periode Præsident under perioden
Thomas Jefferson 22. marts 1790–31. december 1793 George Washington
Edmund Randolph 2. januar 1794–20. august 1795 George Washington
Timothy Pickering 10. december 1795–12. maj 1800 George Washington, John Adams
John Marshall 6. juni 1800–4. februar 1801 John Adams
James Madison 2. maj 1801–3. marts 1809 Thomas Jefferson
Robert Smith 6. marts 1809–1. april 1811 James Madison
James Monroe 6. april 1811–30. september 1814
28. februar 1815–3. marts 1817
James Madison
John Quincy Adams 22. september 1817–3. marts 1825 James Monroe
Henry Clay 7. marts 1825–3. marts 1829 John Quincy Adams
Martin Van Buren 28. marts 1829–23. marts 1831 Andrew Jackson
Edward Livingston 24. maj 1831–29. maj 1833 Andrew Jackson
Louis McLane 29. maj 1833–30. juni 1834 Andrew Jackson
John Forsyth 1. juli 1834–3. marts 1841 Andrew Jackson, Martin Van Buren
Daniel Webster 6. marts 1841–8. maj 1843 William Henry Harrison, John Tyler
Abel P. Upshur 24. juli 1843–28. februar 1844 John Tyler
John C. Calhoun 1. april 1844–10. marts 1845 John Tyler, James Knox Polk
James Buchanan 10. marts 1845–7. marts 1849 James Knox Polk, Zachary Taylor
John Clayton 8. marts 1849–22. juli 1850 Zachary Taylor, Millard Fillmore
Daniel Webster 23. juli 1850–24. oktober 1852 Millard Fillmore
Edward Everett 6. november 1852–3. marts 1853 Millard Fillmore
William L. Marcy 8. marts 1853–6. marts 1857 Franklin Pierce, James Buchanan
Lewis Cass 6. marts 1857–14. december 1860 James Buchanan
Jeremiah S. Black 17. december 1860–5. marts 1861 James Buchanan, Abraham Lincoln
William H. Seward 6. marts 1861–4. marts 1869 Abraham Lincoln, Andrew Johnson
Elihu B. Washburne 5. marts 1869–16. marts 1869 Ulysses S. Grant
Hamilton Fish 17. marts 1869–12. marts 1877 Ulysses S. Grant, Rutherford B. Hayes
William M. Evarts 12. marts 1877–7. marts 1881 Rutherford B. Hayes, James Garfield
James Blaine 7. marts 1881–19. december 1881 James Garfield, Chester A. Arthur
Frederick T. Frelinghuysen 19. december 1881–6. marts 1885 Chester A. Arthur, Grover Cleveland
Thomas F. Bayard 7. marts 1885–6. marts 1889 Grover Cleveland, Benjamin Harrison
James Blaine 7. marts 1889–4. juni 1892 Benjamin Harrison
John W. Foster 29. juni 1892–23. februar 1893 Benjamin Harrison
Walter Q. Gresham 7. marts 1893–28. maj 1895 Grover Cleveland
Richard Olney 10. juni 1895–5. marts 1897 Grover Cleveland, William McKinley
John Sherman 6. marts 1897–27. april 1898 William McKinley
William R. Day 28. april 1898–16. september 1898 William McKinley
John Hay 20. september 1898–1. juli 1905 William McKinley, Theodore Roosevelt
Elihu Root 19. juli 1905–27. januar 1909 Theodore Roosevelt
Robert Bacon 27. januar 1909–5. marts 1909 Theodore Roosevelt, William Howard Taft
Philander C. Knox 6. marts 1909–5. marts 1913 William Howard Taft, Woodrow Wilson
William Jennings Bryan 5. marts 1913–9. juni 1915 Woodrow Wilson
Robert Lansing 24. juni 1915–13. februar 1920 Woodrow Wilson
Bainbridge Colby 23. marts 1920–4. marts 1921 Woodrow Wilson
Charles Evans Hughes 5. marts 1921–4. marts 1925 Warren G. Harding, Calvin Coolidge
Frank B. Kellogg 5. marts 1925–28. marts 1929 Calvin Coolidge, Herbert Hoover
Henry L. Stimson 28. marts 1929–4. marts 1933 Herbert Hoover
Cordell Hull 4. marts 1933–30. november 1944 Franklin D. Roosevelt
Edward Stettinius Jr. 1. december 1944–27. juni 1945 Franklin D. Roosevelt, Harry S. Truman
James F. Byrnes 3. juli 1945–21. januar 1947 Harry S. Truman
George C. Marshall 21. januar 1947–20. januar 1949 Harry S. Truman
Dean Acheson 21. januar 1949–20. januar 1953 Harry S. Truman
John Foster Dulles 21. januar 1953–22. april 1959 Dwight D. Eisenhower
Christian Herter 22. april 1959–20. januar 1961 Dwight D. Eisenhower
Dean Rusk 21. januar 1961–20. januar 1969 John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson
William P. Rogers 22. januar 1969–3. september 1973 Richard M. Nixon
Henry A. Kissinger 22. september 1973–20. januar 1977 Richard M. Nixon, Gerald R. Ford
Cyrus Vance 23. januar 1977–28. april 1980 Jimmy Carter
Edmund S. Muskie 8. maj 1980–18. januar 1981 Jimmy Carter
Alexander M. Haig, Jr. 22. januar 1981–5. juli 1982 Ronald Reagan
George P. Shultz 16. juli 1982–20. januar 1989 Ronald Reagan
James Baker 25. januar 1989–23. august 1992 George H. W. Bush
Lawrence Eagleburger 8. december 1992–19. januar 1993 George H. W. Bush
Warren Christopher 20. januar 1993–17. januar 1997 Bill Clinton
Madeleine Albright 23. januar 1997–19. januar 2001 Bill Clinton
Colin Powell 20. januar 2001–nuværende George W. Bush