LexOpen   - Dit online leksikon

  Forside           Biografier            Danmark         


Lars Løkke Rasmussen
Lars Løkke Rasmussen
Faktaboks
Statsminister:2009-2011
Nr:41
EfterfulgteAnders Fogh Rasmussen
Blev efterfulgt af:Helle Thorning-Schmidt
Fødselsdato:15. maj 1964
Gift med:Sólrun Løkke Rasmussen
Børn:Bergur
Lisa
Símun
Lars Løkke Rasmussen (født 15. maj 1964 i Vejle) er en dansk politiker, der siden 5. april 2009 har været Danmarks statsminister. Han forventes desuden at blive formand for partiet Venstre.

Den 23. november 2007 blev Lars Løkke Rasmussen udnævnt til finansminister i regeringen Anders Fogh Rasmussen III. Lars Løkke Rasmussen var Indenrigs- og Sundhedsminister i regeringerne Anders Fogh Rasmussen I (27. november 2001 - 18. februar 2005) og Anders Fogh Rasmussen II (18. februar 2005 - 23. november 2007).

Lars Løkke Rasmussen blev i 1998 næstformand for partiet Venstre. Det skete samtidig med, at Anders Fogh Rasmussen overtog formandsposten efter Uffe Ellemann-Jensen. Samme år tiltrådte Lars Løkke Rasmussen posten som amtsborgmester i Frederiksborg Amt, en post han besad indtil regeringsskiftet i 2001.

Lars Løkke Rasmussen er gift med Sólrun Løkke Rasmussen. Sammen har de børnene Bergur, Lisa og Símun.

I umiddelbar forlængelse af at Anders Fogh Rasmussen 4. april 2009 blev udpeget til ny generalsekretær for NATO, indgav denne sin afskedsbegæring dagen efter til Dronning Margrethe 2. og indstillede Lars Løkke Rasmussen som Danmarks nye statsminister. Dette tiltrådte majestæten.

Lars Løkke Rasmussen var Danmarks 41. statsminister.