LexOpen   - Dit online leksikon

  Forside           Danmark         


Danmarks OL 2004
Danmark sendte ialt 92 atleter til OL 2004 i Athen. Landet var repræsenteret i 16 sportsgrene.

Medaljer
Guld
Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Thor Kristensen, Stephan Mølvig, roning, letvægt firer, herrer.
Damehåndbold.

Bronze
Joachim B. Olsen, kuglestød.
Jonas Rasmussen, Rikke Olsen, badminton mixdouble.
Michael Maze, Finn Tugwell, bordtennis, herredouble.
Signe Livbjerg, Europajolle, kvinder.
Dorte O. Jensen (skipper), Christina Borregaard-Otzen, Helle Møller Jespersen, ynglinge, kvinder.
Wilson Kipketer, 800 meter.

De enkelte atleters resultater var:

Atletik
Annemette Jensen
Maraton

Piotr Buciarski
Stangspring, ude efter 1.runde

Joachim B. Olsen
Kuglestød, med et kast på 21,07 meter blev det til en bronzemedalje.

Wilson Kipketer
800 meter, 3. plads i finalen efter sejr i de indledende løb i tiden 1.44,65.

Christina Scherwin
Spydkast, ude efter 1. runde


Badminton
Damesingle
Camilla Martin
1. runde 11-4, 11-7 og dermed vinder over Kanako Yonekara (Japan).
2. runde 2-11, 11-5, 13-10 og dermed taber til Tracey Hallam (Storbritannien).

Tine Rasmussen
1. runde 8-11, 11-7 og 13-11 og dermed taber til Petya Nedelcheva (Bulgarien).

Herresingle
Peter Gade
1. runde 15-6, 15-1 og dermed vinder over Yu-Hsiu Chien (Taiwan).
2. runde 15-10, 15-6 og dermed vinder over Nikhil Kanetkar (Indien).
kvartfinale, 12-15, 12-15 og dermed taber til Taufik Hidayat (Indonesien).

Kenneth Jonassen
1. runde 15-12, 5-15, 9-15 og dermed taber til Chen Hong (Kina).

Mixdouble
Jens Eriksen, Mette Schjoldager
1. runde 15-13, 2-15, 15-5 og dermed vinder over Svetoslav Stoyanov, Victoria Wright.
2. runde 6-15, 15-12 og 15-13 og dermed vinder over Kim Yong Hyun, Lee Hyo Jung (Korea).
3. runde 15-12, 15-8 og dermed vinder over Nova Widianto, Vita Marissa (Indonesien).
Semifinale 15-9, 15-5 og dermed taber til Jun Zhang, Ling Gao (Kina).
Bronzekamp 15-5, 15-5 og dermed vinder over Jonas Rasmussen, Rikke Olsen (Danmark).

Jonas Rasmussen, Rikke Olsen
1. runde
2. runde 15-14, 15-9 og dermed vinder over Sara Runesteen Petersen, Daniel Shirley (New Zealand).
3. runde 17-14, 15-8 og dermed vinder over Kim Dong Ooom, Ra Kyung Min (Sydkorea).
semifinale 6-15, 12-15 og dermed taber til Nathan Robertson, Gail Emms (Storbritannien).
Bronzekamp 5-15, 5-15 og dermed taber til Jens Eriksen, Mette Schjoldager (Danmark).

Damedouble
Rikke Olsen, Ann-Lou Jørgensen
x.runde 15-12, 16-17, 15-5 og dermed vinder over Nicole Grether, Juliane Schenk (Tyskland).
Kvartfinale 6-15, 7-15 og dermed taber til Sui Huang og Ling Gao (Kina).

Pernille Harder, Mette Schjoldager
x. runde 8-15, 8-15 og dermed taber til Ra Kyung-Min, Lee Kyung-Won (Sydkorea).

Herredouble
Jonas Rasmussen, Lars Paaske
Ottendedelsfinalen 15-7, 6-15, 12-15 og dermed taber til Bang Eun Yim, Yong Hyun Kim (Sydkorea).

Martin Lundgaard, Jens Eriksen
x. runde 3-15, 15-11, 15-8 og dermed vinder over Fu Haifeng, Cai Yun (Kina).
semifinale 15-9, 5-15, 3-15 og dermed taber til Lee Dong Soo, Yoo Young Sung (Sydkorea).
Bronzekamp 13-15, 7-15 og dermed taber til Eng Hian og Flandy Limpele (Indonesien).


Bordtennis
Michael Maze
Single
1. runde, og dermed taber til Leung Chu Yan (Kina). Sæt 11-6, 11-5, 11-3, 11-8, 11-9.

Michael Maze, Finn Tugwell
Double
1. runde seedet.
2. runde, 4-2 i sæt og dermed vinder over Peter Akinlabi, Kazeem Nosiri (Nigeria). Sæt 8-11, 9-11, 11-7, 13-11, 11-9, 11-4.
3. runde, 12-10, 11-7, 11-6, 11-7 i sæt og dermed vinder over Werner Schlager, Karl Jindrak (Østrig).
Kvartfinale, 11-5, 8-11, 11-8, 12-10, 12-10 i sæt og dermed vinder over Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Sverige).
Semifinale, 9-11, 12-10, 7-11, 11-8, 11-13, 11-13 i sæt og dermed taber til Chen Qi, Ma Lin (Kina).
Bronzekamp, 11-3, 11-8, 12-14, 3-11, 11-9 i sæt og dermed bronzevinder over Dimitrij Mzaunov, Alexei Smirnov (Rusland).


Brydning
Håkan Nyblom
1. kamp, tabte til Artiom Kiouregkian (Grækenland).
2. kamp, sejr over Jiang Sheng (Kina).
3. kamp, sejr over Uran Kalilov (Kirgisistan).
Kvalificerede sig ikke videre til næste runde.


Bueskydning
Hasse Pavia
1. skydning
2. skydning, 158 point for 18 pile mod Esam Sayed (Ægypten) der opnåede 110 point.
1/16-finale, 164 point for 18 pile mod Oleksandr Serdyuk (Ukraine) der opnåede 165 point.


Cykling
Landevejsløb, herrer
Frank Høj nr. 8 +12 efter vinderen.
Bo Hamburger nr. 25 med +12 efter vinderen.
Lars Michaelsen nr. 55 med +8:51 efter vinderen.
Nicki Sørensen nr. 60 med +8:51 efter vinderen.
Michael Rasmussen udgik af konkurrencen.

Enkeltstart, herrer
Frank Høj nr. 20 med + 3:05,75 minutter efter vinderen.


Håndbold
Rikke Skov, Henriette Mikkelsen, Mette Vestergaard , Rikke Hørlykke, Camilla Thomsen, Karin Mortensen, Lotte Kiærskou, Trine Jensen, Katrine Fruelund, Louise Bager Nørgaard, Rikke Poulsen Schmidt, Karen Brødsgaard, Line Daugaard, Josephine Touray samt Kristine AndersenRikke Skov, Henriette Mikkelsen, Mette Vestergaard , Rikke Hørlykke, Camilla Thomsen, Karin Mortensen, Lotte Kiærskou, Trine Jensen, Katrine Fruelund, Louise Bager Nørgaard, Rikke Poulsen Schmidt, Karen Brødsgaard, Line Daugaard, Josephine Touray samt Kristine Andersen.
1. kamp 35-26 og dermed sejr over Frankrig.
2. kamp 29-29 og dermed uafgjort med Sydkorea.
3. kamp 23-21 og dermed sejr over Spanien.
4. kamp 38-22 og dermed sejr over Angola.
Kvartfinale 32-28 og dermed sejr over Kina.
Semifinale 29-20 og dermed sejr over Ukraine.
Finale 25-25 i ordinær tid og 34-34 efter to forlængede spilletider. 38-36 efter straffekast og dermed sejr over Sydkorea.


Kano og kajak
Lasse Nielsen og Mads Kongsgaard Madsen.
Kajak-2, 1000 meter, 6. plads i indledende runde og dermed ude af turneringen.
Kajak-2, 500 meter,


Ridning
Per Sandgaard på Zancor
Dressur, individuelt og hold
Nummer 5 i holdkonkurrencen (snit 69,333) og videre til individuelt med en 11.plads.

Andreas Helgstrand på Blue Hors Cavan
Dressur, individuelt og hold
Nummer 5 i holdkonkurrencen (snit 69,333) , men ikke videre til individuelt.

Jon D. Pedersen på Esprit de Valdemar
Dressur, individuelt og hold
Nummer 5 i holdkonkurrence (snit 69,333) og videre til individuelt med en 17. plads

Lone Jørgensen på Ludewig G
Dressur, individuelt og hold
Nummer 5 i holdkonkurrence (snit 69,333) , men ikke videre til individuelt.

Thomas Velin på Equest Carnute


Roning
Letvægt firer, herrer
Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Thor Kristensen, Stephan Mølvig
1. heat, vinder med tiden 5:50,62 minutter.
semifinale, vinder med tiden 5:55,85 minutter.
finale, vinder med tiden 6:01.39 minutter.

Dobbeltfirer uden styrmand
Sarah Lauritzen, Majbrit Ølgaard Nielsen, Dorthe Friis Pedersen og Christina Rindom.
1. heat, 4. plads
opsamlingsheat, 5. plads (4 bedste gik videre).

Letvægt dobbeltsculler, kvinder
Johanne Daugaard Thomsen, Juliane Elander Rasmussen
Indledende heat 3, nr. 3 med tiden 6:56.66
Opsamlingsheat tredjeplads i opsamlingsheatet og dermed med i semifinaleheat.
Semifinaleheat, nr. 5 fem og dermed ude af konkurrencen.

Letvægt dobbeltsculler, herrer
Mads Reinholt Rasmussen, Rasmus Quist Hansen
Indledende heat 3, nr. 1 med tiden 6:17.68
Semifinale, nr. 3 med tiden
Finale, nr.

Dobbeltfirer, kvinder
Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbritt Nielsen
Indledende heat 2, nr. 4 og sidst med tiden 6:28.16


Sejlsport
Ynglinge, kvinder
Dorte O. Jensen (skipper), Christina Borregaard-Otzen, Helle Møller Jespersen
Samlet 3. plads og dermed en bronzemedalje.

470-jolle, kvinder
Michaëla Meehan, Susanne Ward
Samlet 6. plads.

470-jolle, herrer
Kristian Kjærgaard og Mads Møller
Samlet 25. plads.

Finjolle, herrer
Jonas Høgh-Christensen
Samlet 9. plads.

Europajolle, kvinder
Signe Livbjerg
Samlet 3. plads og dermed en bronzemedalje.

Åben Laser, herrer
Anders Nyholm
Samlet 22. plads.

Starbåd, herrer
Nicklas Holm, Claus Olesen
Samlet en 9. plads.


Skydning
Ann Spejlsgaard
10 meter luftriffel, nr. 33 med 388 point. (8 bedste i finalen).

Susanne Meyerhoff
10 meter luftpistol, 379 point (384 for at nå finalen). Gav en delt 21. plads.

Peter Thuesen
10 meter luftriffel 60 skud stående, opnåede en delt 29. plads med 589 point ud af 600 mulige.

Torben Grimmel
50 meter fririffel, opnåede en delt 9. plads (8 bedste i finalen) med 594 point af 600 mulige.

Michael Nielsen
Skeet, samlet en 7.plads.


Svømning
Mette Jacobsen
100 meter butterfly, samlet nr. 15 med tiden 59,81 i indledende heat.
100 meter butterfly, semifinale ???
200 meter butterfly, 6. plads i tiden 2:11,99 minutter.
200 meter butterfly, semifinale nr. 5 (8 samlet og dermed i finalen) i tiden 2:10,47 minutter.
200 meter butterfly, finale nr. 6 i tiden 2:10,01

Jacob Carstensen
200 meter fri, vandt 5. heat, samlet 18. bedste tid med hans 1:50.15 (16 bedste gik i semifinalen).
400 meter fri, nr. 15 med tiden 3:51,09 minutter (8 bedste gik i finalen).
200 meter medley, heatsejr med tiden 2:04,80 minutter. Sluttede på en samlet 31.-plads.

Louise Ørnstedt
1. heat 100 meter rygcrawl, 4. plads (samlet 13. plads) med tiden 1:02,17 minutter.
2. heat 100 meter rygcrawl, 4. plads med tiden 1:01,12 minutter.
Finale 100 meter rygcrawl, 7. plads med tiden 1:01,51 minutter.
1. heat 200 meter rygcrawl, 3. plads med tiden 2:13,05 minutter.
2. heat 200 meter rygcrawl, 6. plads med tiden 2:11,77 minutter.
Finale 200 meter rygcrawl, 6. plads med tiden 2:11,15 minutter.

Majken Thorup
100 meter bryst, nr. 19 samlet i tiden 1:10.97 minutter.
200 meter bryst, nr. 25 samlet i tiden 2:35,29 minutter.

Jeanette Ottesen
100 meter fri, 18. plads (16 bedste gik videre) med tiden 56,17 sekunder (personlig rekort).
50 meter fri, 1. plads i 7. heat i 25,95 sekunder. Sammenlagt gav det den 22. bedste tid.


Mette Jacobsen, Louise Ørnstedt, Majken Thorup og Jeanette Ottesen
4x100 meter medley, nr. 4 hvilket gav en samlet 9. plads.


Trampolin
Peter Jensen.
Endte sidst.